اموزش نحوه ی نظارت بر سیستم های لینوکس

اموزش نحوه ی نظارت بر سیستم های لینوکس

چگونه بر عملکرد سیستم های لینوکس(اوبونتو) نظارت داشته باشیم؟

 

مانیتورینگ سیستم های لینوکسی برای بهبود عملکرد آن ، پیدا کردن منبع مشکل و اقدامات اصلاحی بهتر ، لازم و ضروری است . در مورد سیستم های لینوکسی، ابزارهای نسبتا کم و روشهای متفاوتی برای مانیتور کردن جنبه های مختلف عملکرد آن وجود دارد . در این راهنمای ساده ، نگاه کلی بر نحوه ی نصب و اجرای 3 ابزار مونیتورینگ بر روی سیستم های لینوکس اوبونتو خواهیم داشت .

اولین ابزاری که می توانید برای داشتن یک نمای کلی از منابع سیستم خود از آن استفاده کنید ، ابزار مانیتورینگ GNOME است . با استفاده از این ابزار شما می توانید مقدار بارگذاری CPU ، مقدار مصرفی از رم ، اندازه هارد دیسک ، فضای در دسترس، مقدار فایل مبادله ای و فعالیت شبکه را مشخص کنید . شما میتوانید این ابزار را با انتخاب آن از مدیریت بسته و یا با استفاده از دستورات زیر نصب کنید .

 

sudo apt-get install gnome-system-monitor

gnome monitoring

اولین تب از پنجره ی این ابزار ، به مدیریت پردازش ها(process management ) اختصاص یافته است . می توانید فرآیندهایی را که در سیستم شما در حال اجراست را بررسی کنید ، آنها را بر اساس مقدار رم مصرفی و یا بار cpu مرتب کنید و دکمه ی end process را فشار دهید تا  ورودی انتخاب از لیست حذف شود . همچنین شما می توانید پارامتر Dependencies را از منوی view  فعال کنید تا فرآیند های فرزند را در یک حالت درخت مانند مشاهده کنید .

pic_2

تب دوم نشان دهنده ی سابقه ی مصرف cpu سیستم( بار هسته به صورت جداگانه نشان داده می شود ) ، رم ، مبادلات انجام شده و فعالیت شبکه است . این قسمت از ابزار هنگامی که مایل به قرار دادن فعالیت مانع شدن عملکرد هستید ، بسیار مفید است . این امر حتی می تواند با افزایش زمان تاریخ فریم نشان داده شده نیز بهتر شود اما متاسفانه اجازه ی چنین تنظیماتی داده نمی شود .

pic_3

Top  و Htop :

یک روش بسیار ساده و آسان در مانیتورینگ سیستم، باز کردن یک ترمینال است . برای اینکار عبارت top را تایپ کرده و اینتر را بزنید :

top

این عبارت تمام فرآیندهایی را که در حال حاضر در حال اجرا بر روی سیستم شما هستند را نشان خواهد داد . اگر شما بخواهید فرآیندها را براساس اندازه ی آنها مرتب کنید ، کافیست p را فشار دهید :

 

top command

 

شما می توانید از htop نیز استفاده کنید که به مراتب بهتر از top است . شما می توانید آن را با دستور زیر نصب کنید :

sudo apt-get install htop

htop

بر خلاف دستور ساده ی top ، htop ویژگیهای اضافه ی دیگری نیز دارد که مرتب کردن بر اساس فاکتورهای مختلف را آسانتر می سازد . با استفاده از htop متوقف کردن فرآیندها بسیار سریعتر بوده و حتی برخی از گزینه های نمایشی آن را بهتر کرده است . شما می توانید برای دسترسی به گزینه های آن f-10 را فشار دهید که در پایین ترمینال نشان داده شده است .

htop command

htop command description

Lm-sensors:

در نهایت شما باید در مورد یک ترمینال مفید دیگر نیز آگاه باشید که از گزینه های ذکر شده در بالا متفاوت است .Lm-sensors به شما کمک میکند دما و ولتاژ سخت افزارهای سیستم خود را بازرسی و مانیتور کنید . برای دسترسی به آن ، شما می توانید دستورات زیر را در ترمینال تایپ کنید :

sudo apt-get install lm-sensors

سپس شما میتوانید به سادگی عبارت sensors را در ترمینال تایپ کنید و برخی از اطلاعات کلیدی برای شما نمایش داده می شود:

sensors

lm-sensors

مدیران سرورها که می خواهند این اطلاعات حیاتی را به صورت ریموت(از راه دور ) چک کنند ، می توانند از بسته ی psensors استفاده کنند که دقیقا همین کار را انجام میدهد .