مانیتورینگ mysql توسط ابزار mytop

مانیتورینگ mysql توسط ابزار mytop

 

مانیتورینگ mysql

 

mytop یک ابزار رایگان و متن باز برای مانیتورینگ mysql میباشد که توسط Jeremy Zawodny و با زبان perl نوشته شده است.این ابزار بسیار شبیه دستور مانیتورینگ top عمل میکند.

 

ابزار mytop یک محیط اینتراکتیو کامندی برای مانیتورینگ در لحظه ی MySQL threads, queries per second, process list و performance of databases با دادن اطلاعاتی مهم از کار این سرویس به منظور بهینه سازی سرویس mysql برای عملکرد بهتر در اختیار ما قرار می دهد.

 

به صورت دیفالت در مخازن توزیع Fedora این ابزار وجود دارد به منظور نصب ان فقط باید دستور yum install mytop را در محیط کامندی وارد نمایید.و چنانچه از توزیع های RHEL/CentOS استفاده میکنید باید یکی از مخازن RPMForge یا EPEL را در لینوکس فعال و نصب نمایید.همچنین می توانید از سایت رسمی ان سورس این ابزار که برای مانیتورینگ mysql استفاده می شود را دریافت نمایید.

 

http://jeremy.zawodny.com/mysql/mytop

در این مقاله ما شما را با نحوه ی نصب mytop به منظور مانیتورینگ mysql در تمامی توزیع های رایج لینوکس اشنا میکنیم و نکته قابل توجه در نصب و فعال سازی این ابزار نصب بودن سرویس mysql server می باشد.

نصب mytop برروی Fedora,RHEL,Centos :

برای نصب mytop بر روی RHEL,Centos از نصب بودن یکی از مخازن RPMForge یا EPEL اطمینان حاصل کنید.برای Fedora نیاز به نصب مخازن نمی باشد.حال دستور زیر را وارد نمایید.

yum install mytop

نحوه ی استفاده از mytop برای مانیتورینگ mysql :

mytop به دسترسی mysql سرور برای مانیتورینگ دیتابیس ها نیاز دارد.بدین منظور و برای اجرای این ابزار دستور زیر را وارد نمایید و پسورد روت mysql را به منظور دسترسی به دیتابیس ها وارد کنید.

mytop –prompt

: password

بعد از وارد کردن پسورد mysql شما شل mytop را همانند عکس زیر مشاهده خواهید کرد.

مانیتورینگ mysql

اگر می خواهید یک دیتابیس خاص را مانیتور کنید می توانید از سوییچ d- بدین منظور استفاده نمایید.در مثال زیر ما دیتابیس gallery را مانیتور میکنیم

mytop –prompt -d gallery
:password

mytop قابلیت های زیادی برای نمایش لیست کاملی از اطلاعات و shourtcut هایی به منظور استفاده بهینه تر دارد که می توانید از دستور زیر به منظور بررسی انها استفاده نمایید

man mytop

ابزارها و روشهای گوناگونی برای مانیتورینگ mysql وجود دارد که سعی میکنیم در مقالات بعد به ان ها هم بپردازیم.