آموزش رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

اگر برای مدت زمانی در اینترنت در حال جستجو و گشت‌وگذار در وب سایت ها باشید، حتماً با ارور رایج خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده مواجه شده‌اید. این ارور به دلایل زیادی در وب سایت ها رخ می‌دهد که باعث آزردگی بازدیدکنندگان و همچنین بروز مشکلات جدی در سئو سایت نیز می‌شود. به عنوان یک کاربر تازه‌کار اگر چنین اتفاقی برای شما بدون هیچ تغییری در ساختار وب سایت شما رخ دهد باعث دلسردی و ناراحتی شما خواهد شد.

 

از زمان برخورد با خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس چیزی در حدود 20 دقیقه ممکن است زمان نیاز باشد تا شما مشکل را یافته و آنرا رفع کنید. در این مقاله به طور مفصل تمامی عوامل تأثیرگذار در بروز این خطا را برای شما بیان کرده و برای رفع هرکدام راهکارهای جامع و عملی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 

نکته: قبل از اعمال هرگونه تغییری در وب سایت به منظور رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس به منظور جلوگیری از صدمات جدی به سایت از اطلاعات خود بکاپ کامل تهیه کنید.

 

چرا شما با خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس روبرو می‌شوید؟

 

از دلایل بروز این خطا عدم اتصال موفق وردپرس به پایگاه داده می‌باشد که می‌تواند عواملی چون اشتباه بودن اطلاعات لاگین دیتابیس، عدم در دسترس بودن سرور دیتابیس وب سایت شما و خراب شدن دیتابیس سایت شما باشد. ولی طبق بررسی‌های ما بیشترین دلیل بروز این خطا مشکل در سمت سرور می‌باشد ولی موارد دیگر هم تأثیرگذار هستند.

 

آیا این خطا در مسیر /wp-admin/ نیز برای شما رخ می‌دهد؟

 

ابتدا باید مطمئن شوید که آیا این ارور برای کاربرانی رخ می‌دهد که صفحات اصلی و در دسترسی وب سایت را مشاهده می‌کنند و یا برای مسیرهای غیرعمومی هم چون /wp-admin/ نیز رخ می‌دهد.

 

اگر مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در تمامی صفحات و مسیرها یکسان بود از این مرحله گذر کرده و ادامه مطلب را بخوانید ولی چنانچه ارور دریافتی در مسیر /wp-admin/ چیزی شبیه این ارور یعنی یک یا چند تیبل دیتابیس در دسترس نمی‌باشد بود، دیتابیس وب سایت وردپرسی شما نیاز به تعمیر دارد. برای Repair کردن دیتابیس وب سایت خود قطعه کد زیر را درون فایل wp-config.php وردپرس خود قرار دهید.

 

 

حال با فراخوانی آدرس زیر باید با چیزی همانند عکس زیر مواجه شوید.

 

خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده

 

به این نکته توجه کنید که یوزر برای اعمال عملیات تعمیر دیتابیس نیازی به اطلاعات ورود ندارد لذا تمامی کاربران می‌توانند با صفحه مربوطه مواجه شده و عملیات رو انجام دهند. البته این موضوع از نظر امنیتی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد ولی توصیه می‌شود بعد از تعمیر دیتابیس وب سایت خود این خط را از فایل wp-config.php حذف نمایید. چنانچه مشکل شما با این روش برطرف نشد باید ادامه آموزش رو پیگیری نمایید.

 

بررسی فایل wp-config وردپرس:

 

فایل wp-config.php به طور قطع تنها فایل بسیار مهم در کل پروسه نصب وردپرس می‌باشد. این فایل تنها جایی است که شما اطلاعات دیتابیس خود را جهت اتصال به وردپرس در آن وارد می‌کنید، اگر به هر دلیلی اطلاعات روت پسورد و یا یوزر دیتابیس رو تغییر بدید باید این تغییرات را در فایل کانفیگ وردپرس اعمال کنید.

 

چهار خط مهم شامل اطلاعات دیتابیس وردپرس شما که همیشه باید صحت مقادیر آن‌ها را بررسی کنید خطوط زیر هستند.

 

 

مقدار DB_NAME همیشه باید برابر localhost باشد، این مورد رو هیچگاه تغییر ندهید. البته در بعضی مواقع کاربران سعی می‌کنند مشکل خود را با قرار دادن IP سرور جای مقدار localhost رفع کنند که در حالت عادی توصیه نمیشه که اینکار رو انجام بدید.

 

بررسی Mysql هاست میزبانی:

 

در بسیاری از موارد دلیل رخ داد مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس ضعف در پاسخگویی به درخواست‌های زیاد در مواقعی که لود وب سایت شما به دلیل بازدید زیاد کاربران افزایش پیدا کرده است. این مشکل از ضعف میزبان وب سایت شما در کانفیگ سرور و به خصوص کانفیگ پایگاه داده Mysql می‌باشد. در این مورد راه حلی که خود شما بتوانید مشکل را رفع کنید وجود ندارد، برای رفع این مشکل باید با هاستینگ خود تماس گرفته و آن‌ها را در جریان ضعف موجود قرار دهید و از آن‌ها درخواست پشتیبانی و کمک برای این مشکل را داشته باشید.

 

البته در مواقعی حملات تکذیب سرویس از سمت هکرها به سوی وب سایت شما باعث ایجاد اختلال در اتصال به پایگاه داده ایجاد کرده و شما با خطای مربوطه روبرو می‌شوید. برای رفع این مشکل ابتدا باید حمله به سمت وب سایت خود را دفع کرده و یکبار دیتابیس سایت خود را Repair نمایید.

 

برای یوزرهایی که قصد چک کردن Mysql سرور اصلی را دارند تا مطمئن شوند این مشکل مربوط به سایت خودشان هست و یا مشکل مربوط به پایگاه داده سرور می‌باشد می‌توانند وب‌سایت‌های میزبانی شده بر روی سرور خودشان را بررسی کرده اگر وب‌سایت‌های دیگر بدون مشکل لود شدند مشکل را انحصاراً از وب سایت خود بدانند و اگر وب سایتهای دیگر نیز دارای این مشکل بودند باید با میزبان وب سایت خود مکاتبه و رفع مشکل را از آن‌ها مطالبه کنند وچنانچه وب سایت دیگری بر روی سرور میزبانی نشده بود از طریق پنل وب سایت خود که می‌تواند سی پنل و یا دایرکت ادمین باشد به بخش Phpmyadmin بروند و تست زیر را انجام دهند.

 

بعد از اتصال به دیتابیس خود یک فایل با نام testconnection.php ایجاد کرده و قطعه کد زیر را در آن قرار دهید.

 

 

حتما یوزر و پسورد خود دیتابیس خود را جایگزین کنید، اگر اتصال به دیتابیس برقرار شد یعنی دسترسی لازم برای ایجاد ارتباط به پایگاه داده وردپرس وجود دارد و باید دوباره صحت اطلاعات دیتابیس وارد شده در فایل wp-config.php را دوباره بررسی نمایید.

 

و اگر از طریق Phpmyadmin نتوانستید به دیتابیس متصل شوید مشکل در پایگاه داده Mysql سرور هستش و این به معنی صرفاً مشکل در سرور نبوده و می‌تواند به دلیل عدم وجود دسترسی مناسب یوزر باشد.

 

فرض ما بر در حال اجرا بودن پایگاه داده Mysql سرور، در دسترس بودن دیگر سایت های میزبانی شده بر روی سرور و عدم دسترسی به Phpmysqdmin می‌باشد با این شرایط قصد رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس را داریم.

 

عدم وجود دسترسی برای یوزر ‘foo’@’%’ با وجود پسورد به پایگاه داده:

 

در صورت بروز خطا هنگام اتصال به Phpmyadmin و یا testconnection.php با تماس به هاستینگ خود درخواست ریست دسترسی و رفع مشکل کنید.

 

راه‌حل‌های کارساز برای دیگران:

 

ممکن است این روشها برای شما کارساز نباشد ولی با دانستن این موضوع و داشتن قصد ریسک ابتدا بکاپی از وب سایت خود تهیه کرده و مراحل زیر رو پیگیری کنید.

 

بعد از تعمیر پایگاه داده در بسیاری از موارد گزارش شده که هنوز وب سایت به درستی کار نمی کند، برای این موضوع یک راه حل ارائه میدیم خدمتتون. ابتدا از طریق Phpmyadmin کوئری زیر را اجرا کنید

 

 

 

به جای YOUR_SITE_URL آدرس وب سایت خود را همانند http://www.vpsroyal.com جایگزین کنید. این روش ممکن است برای بعضی از کاربران پاسخ داده و مشکل آن ها را رفع نمایید. به هر حال تا تمامی راه‌ها تست نشود نظر قطعی نمی‌توان داد.

 

یک راه حلی که توسط کاربرها به ما ارائه شد و ما به عنوان آخرین روش در اختیار شما می‌گذاریم که ممکن است برای شما نیز پاسخگو باشد، با غیرفعال کردن تمامی پلاگین های فعال و حذف اطلاعات آن‌ها از تیبل wp_options و همچنین تمامی محتواهایی که اخیراً ادیت شده‌اند ممکن است وب سایت شما دوباره به حیات خود برگردد.