تفاوت بین هاست اشتراکی با سرور مجازی و سرور اختصاصی

تفاوت بین هاست اشتراکی با سرور مجازی و سرور اختصاصی

 

تفاوت بین میزبانی مشترک “Shared Hosting”، سرور مجازی میزبانی “VPS Hosting” و سرور اختصاصی “Dedicated Hosting در چیست؟

با وجود تفاوت بین هاست اشتراکی با سرور مجازی و سرور اختصاصی و انواع مختلف سرویس های میزبانی انتخاب یک سرویس میزبانی خوب و مناسب برای شما کمی گیج کننده است. شما کدام را انتخاب می کنید ؟ یک میزبانی مشترک، سرور مجازی میزبانی و یا سرور اختصاصی؟ در این مقاله تلاش بر آن داریم تا اصول اولیه ی انواع مختلف هاستینگ را برای شما معرفی کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام از یک از سرویس ها برای شما مناسب است

سرور مجازی، سرور اختصاصی،هاست اشتراکی

قیاس بسترهای نرم افزاری میزبانی

میزبانی مشترک

هاست اشتراکی

میزبانی مشترک شامل کلاس های برنامه ریزی برای هاستینگ های ما می باشد. میزبانی مشترک به زندگی در یکی از آپارتمان های یک مجتمع بسیار شباهت دارد. همه ی ساکنان در یک منطقه سکونت دارند و تمام منابع برای استفاده ی آنها مشترک است. منابع ممکن است شامل استخر، پارکینگ و زمین بازی باشند. در سرور میزبانی مشترک همه ی حساب ها باید از منابع موجود به صورت مشترک استفاده کنند. که شامل: زمان پردازنده، حافظه و فضای دیسک است.

سرور مجازی میزبانی وب

سرور مجازی

سرور مجازی ما شامل برنامه های 4GB و 6GB و 8GB می باشد. سرور مجازی میزبانی وب شبیه یک آپارتمان مسکونی می باشد. در حالی که شما هنوز هم برخی چیزها را در ملک خود به صورت مشترک دارید اما در نهایت مسئول حفظ اموال و تعمیران آنها در داخل محل سکونت خود هستید. همچنین ساکنان به طور قابل توجهی سهم کمتری در هر پارکینگ و ساختمان دارند. در سرور مجازی همه ی منابع توسط همه به اشتراک گذاشته نخواهند شد. زمان پردازنده و مموری در میان حساب های هر ماشین تقسیم شده اند اما در هر زمان استفاده از منابع همیشه به هر حساب اختصاص داده شده است. این نوع هاستینگ اجازه ی قدرت بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میزبانی مشترک را به کاربران می دهد.

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی شامل برنامه های سرور ضروری و پیشرفته ی ما است. سرور اختصاصی را می توان به داشتن یک خانه ی مستقل تشبیه کرد. شما دسترسی به تمام منابع موجود روی ماشین را دارید. حساب هیچ کس دیگری به حساب دیگران ارتباطی ندارد و هرکسی فقط از منابع خود استفاده می کند.

حال شما اطلاعات بیشتری در مورد سرویس های میزبانی وب دارید، کدام یک برای شما مناسب است؟ و با تفاوت بین هاست اشتراکی با سرور مجازی و سرور اختصاصی به طور کامل اشنا شدید.

 

منابع سرور

(زمان آن رسیده که از یک واحد آپارتمان کوچک در یک مجتمع یک گام بزرگ به سوی مالکیت یک خانه برداریم.)

صرف نظر از نوع میزبانی وبی که انتخاب می کنید، وب سایت خود را باید بر روی یک وب سرور قرار دهید. زمانی که کسی وب سایت شما را بازدید می کند، پردازنده ی سرور و حافظه برای ارسال بازدیدکنندگان به صفحات مورد درخواست آن ها با هم کار می کنند. در این موارد وب سایت های شما ممکن است از CPU و مموری سرور بیش از حد استفاده می شود و این زمانی است که شما نیاز به ارتقا حساب خود دارید.

زندگی آپارتمانی یا زندگی در مجتمع

به روز رسانی از میزبانی مشترک به میزبانی مجازی

حساب های مشترک برای بیشتر کاربران فوق العاده است. می توانید تمام انواع برنامه ها ی کاربردی (مانند ورد پرس یا جوملا) را میزبانی کنید در حالیکه مقداری از حساب های ایمیل در آنها موجود است. اگر شما سرور میزبانی مشترک را با زندگی آپارتمانی مقایسه کنید و زمان های ممکنی برای بروز رسانی سرویس وجود دارد شامل:

1- خانواده ی در حال رشد: اگر خانواده ی شما در حال رشد باشد زندگی در یک آپارتمان مشکل است و شاید زمان آن رسیده باشد که از آپارتمان نقل مکان کنید. به عنوان مثال، ممکن است نیاز به یک اتاق خواب دیگر یا یک حمام مجزا برای کودکان خود داشته باشید. نقل مکان به یک آپارتمان در یک مجتمع ممکن است به شما نیز یک اتاق خواب و حمام اضافی بدهد. در میزبانی مشترک، اگر وب سایت شما محبوب شود ممکن است نیاز به بروز رسانی سرویس هاستینگ به سرور مجازی برای پردازنده ی بیشتر و حافظه ی بیشتر داشته باشید. انجام این عمل به شما اجازه می دهد که ترافیک جدید وب سایت خود را کنترل کنید.

2- سفارشی سازی: اگر شما عاشق رنگ قرمز باشید و دوست داشته باشید رنگ دیوار های آپارتمان خود در یک مجتمع را به رنگ قرمز در بیاورید در یک آپارتمان ممکن است اجازه ی رنگ کردن دیوارها را نداشته باشید. نقل مکان به یک آپارتمان شخصی به شما مالکیت بیشتری می دهد و اجازه ی رنگ و تزئین را به شما می دهد. اگر شما شخصی سازی زیادی نیاز داشته باشید پس در یک سرویس هاستینگ اشتراکی این امکان وجود ندارد، به روز رسانی به یک سرور مجازی اجازه ی نصب هر گونه نرم افزاری را که می خواهید به شما می دهد.

زندگی در آپارتمان شخصی به زندگی در یک خانه ی شخصی

به روز رسانی از سرور مجازی به سرور اختصاصی میزبانی وب

در یک آپارتمان شخصی شما کنترل زیادی در زندگی دارید اما کنترل کامل زندگی در دست شما نیست. اگر شما گروهی را برای نوازندگی و مهمانی به منزل خود دعوت کنید دیگر همسایگان قادر به شنیدن صدای منزل شما هستند و ممکن است از شما شکایت کنند. اگر یکی از دوستان و یا بستگان شما نیاز داشته باشد تا مدتی با شما زندگی کند شما نمی توانید همچین اجازه ای به او بدهید. در مورد اینکه زندگی در آپارتمان شخصی برای شما به تنهایی مناسب است نمی باشد اما تصور کنید که شما دوستان و خانواده ی زیادی دارید و آن ها تمایل دارند که با شما رفت و آمد کنند. ممکن است شما تصمیم به خرید یک منزل مسکونی شخصی بگیرید که شما کنترل همه چیز را در دسترس دارید، تمام پارکینگ در اختیار شما است، اتاق های اضافی و یک حیاط پشتی فوق العاده همه برای شما به تنهایی می باشد.

سرور مجازی برای کسب و کارهای متوسط فوق العاده است. سرور مجازی می تواند نیاز های شما را برآورده کند. شما می توانید تعداد نامحدودی از وب سایت ها را میزبانی کنید و واقعا هیچ محدودیتی در استفاده از زمان CPU سرور و مموری نخواهید داشت. اما به خاطر داشته باشید که سرور مجازی یک سرور اختصاصی نیست و شما همچنان در سرور با دیگران شریک هستید. وقتی شما از خدمات اشتراکی استفاده می کنید فعالیت های دیگران می تواند روی بقیه ی کاربران تاثیر بگذارد. اگر شما وب سایتی شلوغ داشته باشید تسلط بر زمان پردازنده و حافظه می تواند با اعمال دیگران بر روی سرور خدشه دار شود. اگر شما از یک اسکریپت بهینه سازی نشده استفاده کنید و ممکن است حرکت از کنترل شما خارج شود و نه تنها سایت شما بلکه کل سرور مختل شود. این اعمال امکان خرابی برای کاربران دیگری که از سرور استفاده می کنند را دارد.

مدیریت سرور: صاحبخانه چیست؟

مدیریت سرور ما تمام سرورهای اشتراکی را در 24 ساعت شبانه روز نظارت می کند. از سرورهای اشتراکی گرفته تا سرور های مجازی وظیفه ی ما این است که از درست کار کردن سرور اطمینان یابیم. اگر متوجه شویم یکی از کاربران ما که در یک آپارتمان زندگی میکند از سر و صدای زیاد همسایه ها اذیت می شود مودبانه از همسایگان می خواهیم که صدای موزیک خود را کم کنند. اگر آنها صدای بلند موزیک خود را دوست داشته باشند و بخواهند به آن ادامه دهند ما آن ها را راهنمایی می کنیم تا یک منزل مسکونی مجزا تهیه کنند.

اگر شما تصمیم به ارتقا سیستم های خود دارید تیم ما تمام فایل های شما را به طور کامل منتقل خواهند کرد و شما می توانید از این پس وب سایت خود را در سرور جدید بارگزاری کنید. اگر در هر زمانی سوالی داشتید می توانید از طریق راه های ارتباطی ما با ما در تماس باشید. و ما از کمک کردن به شما خوشحال خواهیم شد.