ارور 403 Forbidden وبسرور اپاچی و راه حل آن

ارور 403 Forbidden وبسرور اپاچی و راه حل آن

ارور 403 Forbidden

 

بعد از نصب وبسرور اپاچی (apache) بسیاری از دوستان اعلام کردند موقع درخواست یک رکوئست از طرف یوزرهاشون ارور 403 Forbidden دریافت میکنند لازم دونستم تا چند نکته که باعث رخ داد این ارور میشن رو خدمتتون میگم تا بتونید اونو رفع کنید.

 

1 – اولین دلیل رخ داد این ارور در وبسرور اپاچی وارد کردن اشتباه یوزر و پسورد برای دسترسی به یک دایرکتوری و یا عدم داشتن دسترسی به فولدر و یا فایل خاصی رو سرور هستش

 

2 – دلیل دوم رخ داد ارور در وبسرور apache عدم وجود دایرکتوری ایندکس پیج هستش.وقتی در وب سرور اپاچی DirectoryIndex تعریف میشه حتما باید در مسیر دایرکتوری مربوطه که توسط کاربر درخواست میشه اون فایل ایندکس تعریف شده و موجود باشد در غیر اینصورت با ارور 403 forbidden مواجه خواهید شد.ابتدا به فایل کانفیگ وبسرور رفته و از ایندکس پیج موردنظرتون اطمینان حاصل کنید و بعد در دایرکتوری های خود اون ایندکس پیج رو حتما داشته باشید و یا ایجادش کنید.

 

 

DirectoryIndex index.html index.cgi index.pl index.php index.xhtml

3 – حتما مطمئن شوید فایل های اسکریپت CGI و PERL شما پرمیژن اجرایی داشته باشند.با دستور زیر می توانید فایل موردنظر خودتونو اجرایی نمایید.

 

 

chmod +x file.cgi

 

4 – مطمئن شوید دسترسی اجرایی فایلهای htaccess. را درصورتی که خاصیت allowoverride غیر فعال است را دارید در غیر اینصورت با ارور مربوطه مواجه خواهید شد.

 

5 – مطمئن شوید دایرکتوری های شما دارای دسترسی صحیح در فایل کانفیگ هستند نمونه کد زیر گویای مسئله خواهد بود

 

<Directory “/home/domain/www”>
        Options +Indexes FollowSymLinks +ExecCGI
        AllowOverride AuthConfig FileInfo
                Order allow,deny
        Allow from all
</Directory>

 

6 – مطمئن شوید فایلهای درخواستی شما دارای سطح اجرایی تحت UserوGroup وبسرور را داشته باشند.

ودر اخر هم هرگاه نتوانستید ارور مربوطه را رفع نمایید به فایل لاگ ارور وبسرور خودتون مراجعه کنید.

 

tail -f /path/to/apache/error.logs

 

همانطور که در اموزش دیدید به راحتی می توانید ارور 403 forbidden که یکی از رایچ ترین ارورهای وب سرور می باشد را برطرف نمایید.