آموزش وصل شدن به سرور مجازی ویندوز و لینوکس

چنانچه کاربر تازه کار باشید و یا جدیدا اقدام به خرید سرور مجازی و یا خرید سرور اختصاصی کرده باشید و اطلاعاتی از نحوه ی مدیریت سرور و یا حتی اتصال به سرور نداشته باشید این مقاله با آموزش وصل شدن به سرور مجازی ویندوز و لینوکس شما را یاری خواهد کرد پس با ماه همراه باشید.

 

اتصال به سرور مجازی ویندوز با اتصال به سرور مجازی لینوکس کاملا متفاوت بوده و توسط دو روش و دو پروتکل کاملا مجزا انجام میشود که ما سعی داریم در این مقاله هر دو مورد رو برای کاربران تازه کار به تفصیل و سادگی اموزش دهیم.

 

ریموت دسکتاپ (Remote Desktop) چیست ؟

 

توسط ریموت دسکتاپ که از پروتکل های ارتباطی بین دو سرور و یا کامپیوتر ویندوزی است به  راحتی و فقط با داشتن اطلاعات سیستم هدف که در این آموزش برای ما سرور مجازی راه دور است استفاده نمایید.این ابزار در سیستم های ویندوزی به صورت پیش فرض نصب بوده و شما نیازی به نصب و راه اندازی هیچ ابزار و برنامه ی خاصی ندارید بعد از وصل شدن به سرورمجازی توسط Remote Desktop شما همانند ادمین آن سیستم از راه دور قابلیت کنترل و اعمال هر تغییری را بر روی ان خواهید داشت.

 

 

آموزش وصل شدن به سرور مجازی ویندوز به صورت گام به گام :

 

برای اجرای ابزار ریموت دسکتاپ کافی است در منوی استارت کامپیوتر خود عبارت Remote Desktop Connection را تایپ نمایید و با زدن دکمه ی Enter آن را باز نمایید.بعداز اجرای برنامه با صفحه ای همانند تصویر زیر روبرو خواهید شد.

 

آموزش اتصال به سرورمجازی

 

در این مرحله میتواند به صورت مستقیم با وارد کردن Ip سرور مجازی خود و زدن اینتر به سرور مربوطه وصل شده و با دادن Username و Password به آن متصل شوید و یا برروی Options همانند تصویر زیر کلیک کرده و مستقیما ای پی و یوزر را وارد کرده و در مرحله اخر فقط پسورد را وارد نمایید هر دو روش به درستی کار کرده و تفاوتی باهم ندارند.

 

اتصال به ریموت دسکتاپ

 

بعد از زدن Enter صفحه ای همانند عکس زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که باید با زدن تیک don’t ask me again for connections to this computer برای لاگین در دفعات بعد دیگر این صفحه برای شما نمایش داده نخواهد شد البته با نزدن تیکت و زدن Enter به سرور باز می توانید متصل شوید.

 

Credentials

 

آموزش وصل شدن به سرور مجازی لینوکس از طریق SSH :

 

خوب حالا نوبتی هم باشه نوبت آموزش اتصال به سرور مجازی لینوکسی هستش که کلا روند کارش با سرورهای ویندوزی متفاوته برای اتصال به سرورهای لینوکسی از پروتکل امن SSH به معنی پوسته امن یا Secure Shell استفاده می شود بزار موردنیاز ما یک برنامه ی کم حجم 500 کیلوبایتی است که نیازه به نصب هم نداره و با نام Putty بسیار محبوب و پرکاربرد هستش به طوری که محال هستش یک مدیری سرور لینوکسی تا به حال نام Putty رو نشنیده باشه.

 

خوب برای لاگین با اجرای نرم افزار کافیه در بخش Host Name  ادرس IP سرور موردنظر خود را وارد کرده و در فیلد Port نیز شماره پورت برنامه رو وارد نمایید و Enter را بزنید فقط توجه کنید پورت دیفالت این سرویس 22 هستش و چنانچه این پورت رو به منظور برقراری امنیت سرور توسط شما و یا مدیر سرور و یا هر ادمین دیگری تغییر داده نشده باشد با وارد کردن 22 می توانید لاگین نمایید.

 

putty

 

بعد از زدن اینتر یک صفحه ی سیاه همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که با تایپ یوزر و پسورد میتوانید لاگین نمایید و با دستورات مدیریتی کار خود را در محیط لینوکس ادامه دهید.

 

 

login page

 

فقط توجه کنید در هنگام وارد کردن پسورد برای شما هیچ کاراکتری نمایش داده نخواهد شد که مشکلی وجود نداره و در انتها با زدن Enter لاگین خواهید شد.